۸۶- اعلام جديدترين نظريه درباره ی لبخند ژوکند داوينچی


«لبخند ژوکند» ناشی از باردار بودن «موناليزا» بوده است.به گزارش خبرگزاری ايتاليايی آنسا از لندن، به گفته «نولند» (استاد دانشگاه ييل) ، تنها يک دليل برای لبخند ناشی از رضايت شخص نشسته وجود دارد و آن اين است که وی در آستانه تولد يک کودک بوده است.
اين استاد دانشگاه که زندگی داوينچی را نيز نوشته است،برای اين ادعای خود دلايلی دارد. «نولند» اين طور مطرح می کند که موناليزا حلقه به دست ندارد.بحث او اين است که تمام زنان ثروتمند به ويژه هنگام نشستن برای کشيدن پرتره از انان حلقه به دست دارند و موناليزا به اين علت که انگشتانش ورم داشته است، اين حلقه را از دست بيرون آورده .بنا بر همين گزارش تا کنون بسياری از پژوهشگران بر اين باورند که موناليزا ، همان «ليزادل ژوکندو» سومين همسر «فرانچسکو ژوکندو» بازرگان ثروتمند فلورانسی است.
اين گزارش می افزايد، نولند اولين کسی نيست که چنين نظريه ای را مطرح کرده است.پيش تر يک پزشک انگليسی گفت که در گردن موناليزا تورم غده تيروئيد که نتيجه ی بارداری است مشاهده می شود.
اين نقاشی باعث ارائه ی نظريات مختلفی شده است که از آن جمله نظر بحث انگيز «کاميل پانيا» فمينيست آمريکايی است که معتقد است : موناليزا با لبخند سرد و ستايشگرانه خود می گويد «ضرورتی برای وجود مردان نيست.» .

متن با تلخيص از روزنامه ی ايران شنبه ۲۳ فروردين ۸۲

/ 1 نظر / 15 بازدید
Reza

dar morede in naghashi ye nazare dige ham ke has , ine : ke age be soorat va labhaye tasvir negah konim labkhandi nemibinim vali age be ghesmataye dige e naghashi negah konim oon labkhand kamelan namayan mishe va in yeki az bozorg tarin khosoosiate in naghashi has khoobo khosh bashi