۶۶- خانه ای روی آب


قرار بود در اولين فرصت از فيلم «‌ خانه ای روی آب » بگم.ديشب وقت نکردم ... گفتم که ديروز رفتيم اين فيلم رو ديديم.
دو حالت داره : ۱- يا اين که فيلم اونقدر سنگين بود ( به عبارت ديگه ما خنگ بوديم 8.gif ) که زياد ازش چيزی نفهميديم.۲- يا اينکه خيلی از سر و تهش زده بودند! ( که احتمال دومی خيلی زياد تره) .اين سانسور ها در بعضی قسمت های فيلم، به وضوح ديده می شد.
اين فيلم هم فضای فيلم قبلی فرمان آرا که ديده بودم (بوی کافور عطر ياس) را داشت.تقريبا يه چيزی توی همون مايه ها بود.باز هم شخصيت اصلی داستان، يک مرد ميانسال ثروتمند با خانه ای با شکوه و پر از خالی ... باز هم اين مرد تنها ( که این بار در شخصيت يک دکتر ظاهر شده) گرفتار تضادهای درونيه خودشه.تقريبا همه ی شخصيت های فيلم قبلی رو می شه به نوعی توی اين فيلم ديد.و البته نماد هايی که هر کدام به نوبه ی خود در فيلم ظاهر می گردند.می خواد چيزی رو نشون بده اما يا نمی تونه ( که با توجه به سوابق فرمان آرا بعيد به نظر می رسه) و يا سانسور ها نمی ذارن!!! اما خوب ، به حق اين فيلم،جذاب تر از قبلی بود.البته فرق اساسی «خانه ای روی آب» و «بوی کافور عطر ياس» اينه که در فيلم بوی کافور ... تنها،شخصيت و مشکلات قهرمان داستان مطرح بود در حالی که در خانه ای ... مشکلات اجتماعی زيادی گنجانده شده بود ( و به عنوان يک اشکال می تونم بگم که سر انجام بعضی چيز ها در آخر معلوم نشد.) .نمی دونم آوردن پسر حافظ قرآن اين وسط چه معنايی داشت.گفتم که ، نويسنده درصدد بررسی موضوعات مختلفی بوده اما آن ها را درست و کامل ساخته و پرداخته نکرده است.
اما از نقاط قوت فيلم می توان به بازی عالی همه ی هنرپيشه های آن اشاره کرد.عزت الله انتظامی،رضا کيانيان،هديه تهرانی،رؤيا نونهالی و...
از انتظامی زياد گفته شده اما باز هم کمه.همه با شاهکارهاش آشنا هستيم.واقعا توی نقشش فرو می ره و احساساتش رو کامل و زيبا منتقل می کنه بازيش مثل هميشه فوق العاده بود... گريه اش واقعا آدمو به گريه می انداخت و حرفاش ،وقتی متفکرانه بود آدمو به فکر وا می داشت و اگر با مهربانی و دوستانه بود،صميميت رو احساس می کردی. در آخر يک جمله از فيلم از زبان انتظامی اينجا می آرم : « وقتی که تو رو توی ۱ اتاق زندانی کنند، بايد با مغزت حرکت کنی.»
فيلم فرمان آرا با همه ی درگيری ها و شلوغی هايش و با توجه به مسائل حاشيه ای فيلم و سينمای ايران، فيلم خوب و قوی ای به شمار می رود.البته لازمه بگم اينا همش نظرات شخصيه من بود.من نه کارشناس سينما هستم و نه منتقد .اميدوارم دوستانی که فيلم رو ديده اند و نظر خاصی دارند حتما بگن.ممنون از همه ی شما .1.gif3.gif

/ 0 نظر / 8 بازدید